În ultima duminică a lui iunie curent în parcul Alunelul din Chișinău a avut loc o adevărată sărbătoare a șahului la care au participat copii și părinți. Într-o atmosferă dezinvoltă, cu mai puțin spirit competitiv și cu mai multă plăcere de a îmbina odihna cu sportul, turneul Vara sportivă s-a petrecut „la aer liber”. Părinților le-a revenit sarcina să-i încurajeze pe participanți și să le acorde asistența necesară. Competiția s-a desfășurat în 2 categorii de vârstă, până la 12 ani și până la 10 ani. Pentru mulți copii care s-au înscris în turneu cu dorința de a câștiga a fost o experiență inedită. Din partea Academiei de Șah Bologan cel mai bun a fost Baltaga Victoraș care a concurat cu cei mai mici și a ocupat locul 3, îndeplinid categoria a 4-a. Îi felicităm pe toți cei prezenți la sărbătoare și îi menționăm pe învingători: Garaba Valeria ( până la 12 ani) și Gabriela Ungureanu (până la 10 ani). Participanților li s-au înmânat diplome și premii bănești.