Astăzi, 24 decembrie, s-a desfăşurat online Campionatul feminin al  Republicii Moldova de șah blitz, tineret,  ediţia anului 2020. La competiţie au fost admise numai şahiste care posedă ELO > 1100.

Campioană între tinere până la 20 de ani a devenit  reprezentanta Comratului Alina Mihailova, care a acumulat 6,5 puncte din 7 posibile. Medalia de argint a obţinut-o eleva Şcolii sportive specializate de şah nr.7 din Chişinău  Valentina Verbin, iar pe locul 3 s-a clasat  Diana Tuktamisova din Tiraspol.

Mihaela Cotun, elevă a Şcolii sportive specializate de şah nr.7 din Chişinău  a obţinut medalia de aur între tinere până la 18 ani. Poziţia a doua a clasamentului a obţinut-o Victoria Bargan, iar medalia de bronz a  cucerit-o Nicoleta  Nicorici, ambele din Chişinău.

Între junioare până la 16 ani podiumul le-a revenit elevelor ŞSS de şah nr.7 din Chişinău: locul 1 – Ana Petricenco, locul 2 – Felicia Ojog, locul 3 – Emilia Bîtcă.

Mâine, 25 decembrie,  se va desfăşura Campionatul masculin al Republicii Moldova de șah blitz, tineret, iar partidele pot fi urmărite live pe  https://lichess.org/swiss/z7haZ3gZ