Campion al Republicii Moldova între copii în categoria U8, a doua dată, a devenit elevul Academiei de Șah Bologan Luca Hariton. El a reușit să învingă adversarii în 6 runde, iar trei runde le-a încheiat cu remiză, acumulând 7,5 puncte din 9 posibile. Medalia de argint a obținut-o elevul Școlii Sportive Specializate de șah nr.7 din Chișinău Lev Sit. Bronzul l-a cucerit Emil Topal din Comrat. În lupta pentru medaliile Campionatului Național la șah între fete sub 10 ani a învins eleva Școlii Sportive din Tiraspol Irina Pastuhova, cu 7 victorii la activ. Două eleve ale Școlii Sportive Specializate de șah nr.7 din mun. Chișinău au ocupat locurile 2 și 3. Medalia de argint a obținut-o Valeria Garaba, iar medalia de bronz – Emilia Bărbier. Ambele au acumulat câte 6 puncte. Discipola AȘB Paula Mămăligă, vicecampioană en-titre, a avut o prestație bună și cu același număr de puncte s-a clasat pe locul IV, având coeficienții de departajare mai mici ca adversarele ei de pe podium.

Tradițional, cea mai puternică și cea mai numeroasă a fost grupa băieților sub 10 ani. Trei tineri șahiști, care au reprezentat nordul, central și sudul țării, au reușit să adune câte 7 puncte din 9 posibile. Conform coieficienților de departajare, medalia de aur a obținut-o elevul Școlii Sportive nr.2 din Bălți Iustin Buznea. Argintul i-a revenit elevului ȘSS de șah nr.7 din Chișinău Serghei Larionov, iar bronzul – lui Andrian Mocanu din Cahul, surpriza acestei ediții. Premianții campionatului au obținut dreptul să apere culorile tricolorului țării la Campionatul Mondial de șah între copii, care în acest an se va desfășura în Egipt.

Felicitări tuturor cu rezultatele obținute.